ЩО ТАКЕ «ЗЕЛЕНИЙ» ОФІС

З кожним роком все більше компаній заявляють про свою соціальну відповідальність і приймають активні кроки щодо збереження ресурсів нашої планети. Такі великі транснаціональні корпорації, як Toyota, Nike, Google, Bosch, DHL, Lush реалізують екологічні проекти, насамперед, спрямовані на безпосередню участь своїх співробітників на збереження навколишнього середовища. Поняття "Зелений Офіс» демонструє не тільки один ыз основних трендів розвитку соціальної відповідальності бізнесу, а й показує зміщення фокусу корпоративних комунікацій компаній виключно з внутрішніх проектів на зовнішні, більш глобальні.  

«Зелений офіс» - це концепція управління організацією, яка базується на концепції 3R:
· reduction - зменшувати (споживання води, енергії, інших ресурсів);
· refinement - повторно використовувати (зменшення кількості відходів при роботі в офісах);
· replacement - переробляти (закуповувати товари та послуги, які мінімізують вплив на довкілля, пропагувати більш ефективне використання транспорту в особистих і ділових цілях тощо).

Мета «зеленого офісу» - зменшити негативний вплив діяльності компанії на навколишнє середовище і сприяти раціональному використанню ресурсів. Компанії, що реалізують свою діяльність відповідно до рекомендацій зеленого офісу, раціонально використовують ресурси та енергію, зменшують кількість відходів при роботі в офісних приміщеннях і покращують свою репутацію в очах споживачів, клієнтів і партнерів.

Завдяки програмі «Зелений офіс» компанії не тільки публічно демонструють свою екологічну відповідальність, скорочуючи обсяги спожитих ресурсів та зменшуючи забруднення навколишнього середовища, а й отримують практичний зиск, такий, як зниження витрат на утримання офісу та покращення іміджу у відносинах із зацікавленими сторонами.

У багатьох країнах офіси активно почали «зеленіти» ще в 90-х роках, коли з'явилися перші екологічні стандарти для будівель - BREEAM (Великобританія, 1990) і LEED (США, 1993). У країнах СНД це нововведення прийшло не відразу, проте в останні роки інтерес до зелених офісів зростає, багато компаній приєднуються до цього руху, а девелопери будують будівлі вже з урахуванням міжнародних еко-стандартів.

«Зелені» стандарти містять певні вимоги до екологічної ефективності будівель. Найавторитетнішими вважаються вже згадані BREEAM і LEED, які стали основою для інших міжнародних, регіональних та національних стандартів (у Канаді, Австралії, країнах Азії та ін.) Об'єкти оцінюються за такими критеріями, як економічність споживання енергії та води, екологічна безпека будівельних матеріалів, благоустрій навколишнього простору, рівень впливу на забруднення атмосфери, утилізація відходів, рівень екологічної безпеки для людей та інш.

В Україні реалізувати Зелений офіс у повному обсязі не так просто, як здається, особливо невеликим компаніям. Будь-яких визнаних програм, які могли б підштовхнути і допомогти у реалізації Зеленого офісу в Україні також немає (в Росії - це програма WWF «Живий офіс» та Greenpeace «Зелений офіс»). Все що можна зробити бізнесу в Україні - це засвідчити своє прагнення шляхом приєднання до Декларації «Go Green» (pdf) (Прагни до Зеленого) у Рамках Генерального договору ООН. З іншого боку, відсутність чітких і конкретних екологічних зобов'язань дозволяє компаніям поступово підходити до впровадження «зеленого» офісу.
На сьогоднішній день можна виділити два підходи до реалізації ідеї «зеленого» офісу компаніями, що прагнуть це зробити.

Перший варіант - екодевелопмент. Як правило, такий шлях обирають великі компанії і девелопери, бюджети яких дозволяють побудувати нову будівлю, яка вже спочатку будується з урахуванням усіх прописаних екологічними стандартами вимог. Таким чином, вони проходять усі етапи створення власного зеленого офісу - від вибору найбільш відповідної ділянки до створення продуктивної системи екологічного менеджменту в уже готовому будинку.

Головним мінусом «зеленого» будівництва вважається його висока вартість. За різними даними, такі еко-проекти обходяться забудовникам до 5-15% дорожче. Але за цим мінусом в перспективі ховаються плюси, одним з яких є майбутня економія - будівлі проектуються максимально енергоефективними, таким чином, витрати на утримання офісу сильно скорочуються. Таких «розумних» технологій, що дозволяють економити, дуже багато, наприклад, теплоізоляція для зменшення втрати тепла, акумулювання сонячного тепла за рахунок спеціальних споруд, системи автоматичного управління освітленням тощо.

Другий варіант - екологічний менеджмент - ефективна система управління, яка впроваджує в життя внутрішню екологічну політику. Це варіант для компаній, які вже мають постійний офіс і бажають приєднатися до руху «Green Office».

Робота в зеленому офісі позитивно позначається і на мотивації співробітників. Цей підхід ґрунтується на дбайливому та уважному ставленні до навколишнього середовища і ресурсів. У таких офісах практикується використання енергозберігаючих ламп і систем автоматичного регулювання освітлення, установка водолічильників, регулювання подачі тепла, двосторонній друк, використання вторинної сировини і перероблених матеріалів, відмова від пластикового посуду і т.д. Таким чином, «зелені» офіси не тільки дбають про довкілля, але й економлять свої витрати.
Основні принципи «зеленого офісу» на графічному зображенні можна подивитися тут.

Більше інформації про «зелений» офіс можна дізнатися на сайтах:

http://eco.dukat.ua/green-office/
Концепція зеленого офісу
Чому треба озеленювати офіс?
Як почати озеленення офісу
Принципи зеленого офісу

Ефективне впровадження принципів зеленого офісу вимагає системного підходу. Якщо на схемі офісу навести курсор на виділені точки, можна дізнатися про те, які дії необхідно зробити для створення екологічно-дружнього середовища в офісі. http://eco.dukat.ua/office/

http://www.frolicsome43.info/4615173.php
«Зелений офіс» по-українськи. Практика

 http://www.facepla.net/index.php/content-info/900-3r-green-office
Як зробити офіс «зеленим»

http://www.greenpeace.org/russia/ru/press/reports/copy-of-20/
Експерти Грінпіс Росія підготували керівництво «Как сделать офис зелёным», в якому зведено конкретні рекомендації з екологізації та представлено розрахунки — яку користь природі та бюджету організації може принести економія того чи іншого ресурсу.

http://usova-n.livejournal.com/25404.html
«Зелений» офіс і внутрішні комунікації

http://www.priroda.su/index.php?special=Autors
Природа.SU - науково-популярний журнал про природу, екологію та довкілля

Виставки в Україні

Анонси

2021

Програма німецько-української кооперації “Fit for Partnership with Germany”. Приєднуйтеся!