Українські виробники завойовують європейський ринок органічної харчової продукції

Biofach2013

2013.02.13FiBLПредставники українського органічного сектору відвідали найбільшу міжнародну виставку органічної продукції БіоФах-2013

13-16/02/2013, м.Нюрнберг, Німеччина

Дослідний інститут органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) за фінансової підтримки Швейцарської Конфедерації в рамках діяльності швейцарсько-українського проекту «Розвиток органічного ринку в Україні» сприяв залученню компаній українського органічного сектору до участі у найбільшій міжнародній виставці органічної продукції «БіоФах» (BioFach). Вона відбулась 13-16 лютого 2013 р. у м.Нюрнберг (Німеччина). Метою поїздки було представлення українських компаній та української органічної продукції, ознайомлення бізнес-зорієнтованих людей з рівнем розвитку світового органічного ринку, обмін досвідом, а також налагодження міжнародних контактів для подальшого поширення органічної ідеї і розвитку органічного сектору в Україні.

Загалом, українські органічні харчові продукти експонували на виставці Біофах 6 компаній на стенді Швейцарської програми сприяння імпорту (SIPPO): ТОВ «Агрофірма «Поле» (Черкаська обл., органічні зернові, бобові), ТОВ «Галс ЛТД» (Чернівецька обл., органічний березовий сік та мікси), ПП НСНФ «Соєвий вік» (Кіровоградська обл., органічна соя), ТОВ «Чистий продукт – С» (Донецька обл., органічні фрукти, овочі, баштанні), ТОВ «Сумифітофармація» (Сумська обл., органічні лікарські трави) та ТОВ «Дарліссад» (Волинська обл., органічні ягоди). Більшість з них сертифіковані міжнародно акредитованими сертифікаційними органами – «Органік стандарт» (Україна) та IMO (Швейцарія) відповідно до європейських стандартів органічного виробництва (Постанова Ради ЄС №834/2007. У країнах, що не є членами Європейського Союзу застосовується стандарт, що є рівнозначним Постанові Ради ЄС 889/2008 та 834/2009. Ознайомитися можна за наступним посиланням http://www.organicstandard.com.ua/ua/services/standards)

Делегація з України складалась з 82 осіб: це найбільша кількість представників нашої країни на виставці за всю її історію. Серед них експоненти, представники швейцарсько-українського проекту «Розвиток органічного ринку в Україні», сертифікаційного органу «Органік стандарт», а також виробники, переробники, представники роздрібного продажу, надавачі послуг, представники державних органів влади, освіти/науки, ЗМІ (FiBL проект «Розвиток органічного ринку в Україні», ПП «Галекс-Агро», ТОВ «Агрофірма "Поле", ТОВ «Дарліссад», ТОВ «Кварк”, ТОВ « Каспер», ТОВ «Фабрика бакалейних продуктів» (ТМ Жменька), ТОВ «НатурЕко», ТОВ «Органік Оригінал» (ТМ Екород), сертифікаційний орган "Органік стандарт», Органіка Україна, Перший аграрний кластер, Посольство Франції в Україні, Сквирська дослідна станція ІАП НААН, ТОВ «Сумифітофармація», Супермаркет "GoodWine", ТДВ "Рівнехолод", ФГ «Тізеш”, ТОВ "Галс ЛТД", Федерація органічного руху України, ТОВ «Фітосвіт Лтд», Фітофарма, Фітоком , ТОВ «Хлібіо», ТОВ «Чистий продукт – С», ТОВ «VIP Group», ФГ "Костів», Мережа магазинів натуральної і органічної продукції "НатурБутік",ТОВ «Вегетус Україна», ICTV, Агропром, ТД «Україна», ТОВ «Діамант», GIZ, ТОВ «Нива Експо», UDP, ПП «Агроекологія”, мережа еко-готелів "Мезон Бланш", Olle Svenson, Державна установа "Сирецький дендрологічний парк загальнодержавного значення", Дніпропетровський державний аграрний університет, представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, Координаційного центру з упровадження економічних реформ при Президентові України, ФГ «Ярошенко» тощо).

Деякі українські учасники виставки уклали контракти на поставку своєї органічної продукції в країни ЄС.
Представники української делегації взяли участь у роботі сесії Дослідного інституту органічного сільського господарства (FiBL) «Розвиток органічного сектору Центральної та Східної Європи», на якій з доповіддю про стан та перспективи виробництва в Україні виступила менеджер проекту «Розвиток органічного ринку в Україні» Наталія Прокопчук. Також були заслухані доповіді про органічний сектор Словенії, Чехії, Польщі, Угорщини, Румунії та Албанії.

В рамках виставки «БіоФах» відбулась подіумна дискусія, організована Східним Комітетом німецької економіки, FiBL та GIZ,  на тему «Органічне сільське господарство в Україні: можливості та перспективи розвитку». З доповідями щодо різних аспектів функціонування ринку органічної продукції виступили керівник швейцарсько-українського проекту «Розвиток органічного ринку в Україні» Тобіас Айзенрінг, начальник відділу землеробства Міністерства аграрної політики та продовольства України Анатолій Рудюк, голова Першого аграрного кластеру, народний депутат України Максим Бурбак, керівник відділу органічного сільського господарства Федерального Міністерства продовольства, сільського господарства та захисту прав споживачів Німеччини Йорг Лотц, директор Агрофірми «Поле» Іван Томенко і директор сільськогосподарського підприємства «Ярошенко» Володимир Ярошенко.

Крім цього, представники української делегації мали можливість взяти участь у навчальній поїздці на підприємство монастиря монахів-бенедиктинців Планкштеттен, де вони познайомились з практичним досвідом німецьких виробників органічного зерна та м’яса.

Україна розглядається Європою і світом як країна з хорошими перспективами розвитку органічного виробництва і великими можливостями.
Зазначимо, що в Україні поки що немає законодавства щодо органічного виробництва і термін «органічне виробництво» ще не визначений і не захищений.

Швейцарсько-український проект «Розвиток органічного ринку в Україні, 2012-2016 рр.»
Метою проекту є сприяння розвитку органічного сектору в Україні та інтеграції українських малих та середніх підприємств в міжнародну торгівлю сертифікованою органічною продукцією.
Діяльність проекту спрямована на розширення посівних площ під органічними орними культурами та здійснення заходів з покращення якості та збільшення об’ємів торгівлі молочною продукцією в Україні. Крім того, він має на меті зміцнення позицій місцевих надавачів послуг і створення сприятливого бізнес-середовища для розвитку українського органічного сектору.
Проект впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у співробітництві з зацікавленими організаціями українського органічного ринку та Міністерством аграрної політики та продовольства України. Фінансову підтримку проекту надає Швейцарська конфедерація через Державний секретаріат Швейцарії з економічних справ (SECO).

БіоФах 2013. Факти та цифри:
У 2013 році БіоФах виповнилося 24 роки. Загалом у виставці взяли участь 2396 експонентів, її відвідали близько 41 500 відвідувачів (у 2012 р.– 40 315) зі 129 країн світу. При цьому 43% відвідувачів виставки, яка щорічно проводиться у Німеччині, були іноземцями. Найбільша їх кількість прибула з Італії, Австрії, Франції на Нідерландів, не рахуючи громадян Німеччини.
Було представлено органічні продукти харчування (молочні та м’ясні продукти, бакалія, вина, кондитерські вироби, риба, яйця, напої, спеції, овочі, фрукти тощо), текстиль, косметику, навчальні, дослідні, консультаційні, сертифікаційні компанії тощо.

Паралельно з БіоФах відбувалась виставка натуральної косметики Віванесс (Vivaness).
93% покупців зі сфери торгівлі, які відвідали цього року Біофах та Віванесс, повідомили, що вони задоволені своїм перебуванням на цих виставках. Понад 80% планують побувати тут і в 2014 р.
7 500 учасників відвідали понад 180 окремих заходів (включаючи презентації компаній), що проводились в рамках Біофах та Віванесс.

Слід зазначити, що світовий ринок органічної продукції постійно розвивається. У 2012 р. продажі органічної продукції в Німеччині збільшились у порівнянні з попереднім роком на 6% до 7 млрд. євро Світові продажі зросли до 63 млрд. доларів США.

Експерти вказують на підвищення попиту на органічну продукцію з боку споживачів. Однак спеціалісти партнера виставки Біофах Міжнародної федерації органічних сільськогосподарських рухів (IFOAM) та німецької організації Bund ?kologische Lebensmittel-wirtschaft (B?LW – Німецька федерація органічної харчової галузі) вважають, що на даний момент можливості зростання ринку є обмеженими. Зазначимо, що дана ситуація сприятлива для українських постачальників, які мають можливості для збільшення експорту.

Цитати:

Сергій Галашевський, директор сертифікаційного органу «Органік стандарт»: «Враховуючи свій п’ятилітній досвід відвідання БіоФах можу сказати, що останніми роками її масштаби не збільшувались; кількість експонентів залишається приблизно на одному рівні. В той же час, цьогорічна виставка мала і певні особливості. Так, у 2013 р. на ній побувала рекордна кількість відвідувачів з України, і, що важливо, значно зросла цікавість до українських постачальників органічної сільськогосподарської сировини з боку іноземних трейдерів. Відгуки український експонентів також значно кращі, ніж минулого року. Ще одною рисою цьогорічної Біофах є збільшення уваги до продукції косметичної, текстильної та виноробної галузей. Мені особисто як фахівцю було надзвичайно приємно та корисно взяти участь в сесії Біофах з питань нової системи імпорту в ЄС, оцінити її переваги та недоліки з позиції України. Це був для мене новий позитивний і дуже потрібний досвід».

Анатолій Рудюк, начальник відділу землеробства Міністерства аграрної політики та продовольства Україні: «Враження від виставки свідчать на користь того, що такий напрямок сільськогосподарського господарства, як органічне виробництво, повинний мати місце і в Україні. Насамперед для цього потрібно створити законодавчу базу, в основі якої будуть закладені принципи та правила, які сприятимуть розвитку ринку. Потрібно, щоб наші товаровиробники органічної продукції, яких на сьогоднішній день вже налічується близько 200, мали вільний доступ до такої виставки і мали на ній власний павільйон, щоб українська продукція мала достойний збут у світі. Це добре, що ми свою органічну продукцію відправляємо за кордон, однак хотілося б, щоб і українському споживачу було гарантовано, що він купляє в магазинах дійсно органічну продукцію. Це популяризувало б її і утримало б наших споживачів від купівлі продукції сумнівної якості.»

Іван Томенко, директор ТОВ «Агрофірма «Поле»: «Щоб українські відвідувачі, експоненти виставки закріпились на світовому ринку, вони повинні бути присутні на подібних виставках щороку. Так працюють іноземні компанії, так потрібно працювати і нашим товаровиробникам. Український ринок органічної продукції має високий потенціал. На сьогодні в Україні, з одного боку, великі компанії займаються сертифікацією, замовляють продукцію, виробляють, переробляють та експортують її, а, з іншого боку, існують дрібні виробники, які не можуть гарантовано продати вирощену продукцію. Потрібно зв’язувати виробника з переробником, що дозволить з доданою вартістю поставляти на ринки Європи не тільки сировину, а й готову продукцію. Загалом, розвитку вітчизняного ринку заважає відсутність законодавчої бази, але головне те, що потрібно розпочинати і працювати у цьому напрямку, головне, щоб у виробників було бажання цим займатись. Українська продукція завжди буде конкурентна на світовому ринку, тому що вирощене на українських чорноземах вже має свій потенціал, яких дістався нам ще від наших дідів-прадідів. Завдання – цей потенціал зберегти. Що стосується ситуації на українському ринку органічної продукції, то конкуренції тут немає, ця ніша незаповнена. Тому той, хто розпочне сьогодні, буде успішний завтра. Вітчизняні споживачі, мабуть, вже більш готові до цього ринку, ніж самі виробники. Однак, його розвитку перешкоджає невисока платоспроможність населення».

Наталія Прокопчук, менеджер проекту «Розвиток органічного ринку в Україні», FiBL: «Бажаю українським компаніям органічного виробництва об’єднатися і представити органічну продукцію (вперше!) на Українському павільйоні БіоФаху наступного року, а наш проект міжнародної технічної допомоги – готовий долучитися до цієї важливої події для усього українського органічного ринку».

Клаус Реттіх, член правління N?rnbergMesse: “Кожного року міжнародний сектор органічної продукції по-новому вражає тут у Нюрнбергзі сконцентрованою компетентністю та знаннями, а також надзвичайним розмаїттям продуктів харчування і природної косметики. Лише на двох стендах, де були зібрані новинки ринку, експоненти представили понад 570 найменувань продукції для професійної аудиторії. Нам приємно, що знову збільшилась кількість відвідувачів з Німеччини та з-за кордону. З нетерпінням очікуємо знову побачити всіх наступного року!”

Підготовлено 18/02/2013

Наталія Прокопчук, менеджер проекту,  моб. +38067-2326599

Сергій Рибак, менеджер зі зв’язків з громадськістю, моб. +38066-9654120

Швейцарсько-український проект «Розвиток органічного ринку в Україні»
Дослідний інститут органічного сільського господарства (FiBL)

Виставки в Україні

Анонси

2021

Програма німецько-української кооперації “Fit for Partnership with Germany”. Приєднуйтеся!