2012.02.29 – В Києві відбулась конференція «Міжнародний досвід «чистого виробництва» в Україні»

29 лютого 2012 року Торгово-промислова палата України за підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні провела представницьку конференцію «Міжнародний досвід «чистого виробництва» в Україні». Метою конференції стало ознайомлення з міжнародними моделями та інноваційними рішеннями у природоохоронній сфері та сфері енергоефективності та привернення уваги громадськості до зростаючої ролі енергозбереження як для захисту навколишнього середовища, так і для підвищення ефективності самого виробництва – через економію витрат і ресурсів.

Головна увага приділялася актуальним питанням впровадження енергоефективних технологій в економіку України за сприяння зарубіжних та міжнародних організацій – NEFCO, TEKNA, -GEF, GIZ та LINC-USAID . Кожна з зазначених організацій поділилася набутим досвідом і баченням перспектив впровадження енергоефективних технологій на підприємствах України. Показовою в цьому плані називалася практика застосування на українських підприємствах норвезької методології «Чисте виробництво», яка призвела до відчутного ефекту в економії витрат підприємців в ряді міст і регіонів України, зокрема, в Херсонській та Дніпропетровській областях.

Херсонську ТПП у межах конференції представляла Президент – Вікторія Остроумова. Вона розповіла про досвід навчання підприємств Херсонської області відповідно до методології Програми, запропонувала власне бачення процесу подальшої «українізації» «Чистого виробництва» та план майбутніх дій Херсонської ТПП у цьому напрямку.

Присутні на конференції представники центральних та місцевих органів влади висловилися на користь проведення політики «Чистого виробництва» в Україні і відзначили необхідність створення дієвого механізму стимулів заохочення інвестицій в «Чисте виробництво», а також запровадження більш націленої системи оподаткування підприємств за використання природних ресурсів та сплати за забруднення. Представником Верховної Ради України було наголошено на необхідності законодавчої підтримки цільової екологізації виробничих процесів й пропонувалося поширення технологій «Чистого виробництва» в Україні за локальним принципом: там, де це стає можливим.

Нагальним питанням обговорення на конференції виявилася проблема фінансування енергоефективних технологій і відпрацювання національних механізмів стимулювання «Чистого виробництва». Зокрема, наводився приклад Північної екологічної фінансової корпорації NEFCO, яка практикує надання кредитів з низькою ставкою процентної надбавки для фінансування енергоефективних проектів. Норвезька асоціація дипломованих інженерів та наукових співробітників TEKNA ставила за мету підвищення кваліфікації українських інженерів та інших працівників підприємств шляхом проведення освітньо-тренувальних курсів та семінарів за сприяння Торгово-промислової палати. Досвід таких компаній як UNDP-GEF, GIZ та LINC-USAID доводить практичну доцільність та ефективність впровадження цільових проектів застосування «Чистого виробництва».

 

За результатами Конференції були прийняті наступні рекомендації:

  1. Підтримати міжнародну практику застосування чистих технологій в Україні, передбачивши її подальшу «українізацію».
  2. Рекомендувати механізм виконання Статті 7. Закону України «Про енергозбереження» шляхом прийняття окремої постанови Уряду про обов`язковість внесення змін до навчальних програм навчальних закладів щодо забезпечення проведення відповідних курсів з питань енергозбереження та енергоефективності.
  3. В нормотворчій діяльності враховувати досвід Європейських країн, зокрема Норвегії, щодо законодавчої підтримки чистих технологій для його імплементації в українському законодавстві.
  4. Поширити застосування механізмів стимулювання та заохочення до виробників енергозберігаючого обладнання.
  5. Сприяти популяризації прикладів енергоефективності серед населення та ділових кіл країни, наголошуючи на економії витрат та інших перевагах чистих технологій та енергозберігаючого обладнання. Активно популяризувати необхідність обмеження споживацьких настроїв населення щодо надмірного використання води та пакувальних матеріалів.
  6. Рекомендувати запровадження механізму сортування сміття та його цільову переробку з метою повторного використання.
  7. Забезпечувати розвиток кадрового/лекційного потенціалу для «зелених закупівель» та «Чистого виробництва».
  8. Розробити для фахівців-працівників інформаційні матеріали та інструменти з питань «зелених закупівель».
  9. Підтримати практику проведення тематичних засідань круглих столів з обговорення міжнародного досвіду «Чистого виробництва».
  10. Сприяти розробці національних проектів типового реального виробництва із застосуванням міжнародних стандартів та енергозберігаючих технологій.

За сприяння Торгово-промислової палати робота в сфері запровадження технологій «Чистого виробництва» в Україні буде продовжена.

Виставки в Україні

Анонси

2021

Програма німецько-української кооперації “Fit for Partnership with Germany”. Приєднуйтеся!